
Taust
BMW M4 CSL (G82) oli G82 põlvkonna kõige äärmuslikum ja ringrajale suunatum M4 ning tõi BMW M mudelivalikusse tagasi legendaarse CSL-tähistuse. Mudelit esitleti 2022. aasta mais BMW M GmbH 50. aastapäeva tähistamise ajal ning selle maailma esmaesitlus toimus Concorso d’Eleganza Villa d’Estel. M4 CSL loodi veelgi kompromissituma alternatiivina BMW M4 Competition Coupéle, keskendudes väiksemale kaalule, suuremale võimsusele ja võimalikult täpsele ringrajakäitumisele.
Competition, Sport, Lightweight
CSL tähendab Competition, Sport, Lightweight ning M4 CSL rakendas seda põhimõtet väga põhjalikult. Võrreldes M4 Competition Coupéga vähendati auto kaalu umbes 100 kg võrra. M Carbon täiskorvistmed säästsid ligikaudu 24 kg ning tagaistmete ja turvavööde eemaldamine veel 21 kg. Kaalu vähendasid ka süsinikkiust kereosad, M Carbon Ceramic pidurid, spetsiaalsed kergveljed ning mitmed veermikudetailid. Tulemuseks oli 1625 kg DIN-kaaluga kaheistmeline M4.
550 hobujõudu
M4 CSL kasutas 3,0-liitrist S58 kuuesilindrilist ridamootorit kahe turbolaaduriga. Võrreldes M4 Competition Coupéga suurendati võimsust 40 hobujõu võrra, kokku 550 hobujõuni, samal ajal kui maksimaalne pöördemoment jäi 650 Nm juurde. Mootori suurem võimsus saavutati muu hulgas kõrgema ülelaaderõhu ning muudetud mootori juhtimise abil. Jõud suunati ainult tagaratastele 8-käigulise M Steptronic automaatkäigukasti kaudu.
3,7 sekundit ja 307 km/h
BMW M4 CSL kiirendas 0–100 km/h vaid 3,7 sekundiga ning 0–200 km/h 10,7 sekundiga. Tippkiirus oli elektrooniliselt piiratud 307 km/h-ni. Erinevalt M4 Competitioni M xDrive versioonist jäi CSL teadlikult tagaveoliseks, rõhutades võimalikult otsest ja puhast sõidukogemust.
Ringrajale häälestatud
M4 CSL-i veermik töötati välja spetsiaalselt ringrajasõitu silmas pidades ning auto tehniline lahendus oli lähedalt seotud BMW M4 GT3 võistlusautoga. Mudel sai spetsiaalse vedrustuse, jäigemad mootorikinnitused, muudetud kerejäikuse ning mudelipõhise DSC ja M Traction Controli seadistuse. Aerodünaamikat täiustasid muu hulgas süsinikkiust esispoiler, tagadifuusor ja spetsiaalselt kujundatud tagaluuk.
7 minutit ja 20,207 sekundit
BMW M4 CSL näitas oma võimekust Nürburgringi Nordschleifel. Täielikul 20,832 km pikkusel ringil saavutati ametlikuks ajaks 7 minutit ja 20,207 sekundit. Lühemal 20,6 km võrdlusringil oli tulemus 7:15,677. Mudeli esitlemise ajal olid need kiireimad ringiajad, mille seeriatootmises BMW oli Nordschleifel saavutanud.
Ainult 1000 autot
BMW M4 CSL tootmine algas 2022. aasta juulis BMW Dingolfingi tehases Saksamaal. Mudelit valmistati rangelt piiratud seeriana ning BMW määras kogutoodanguks täpselt 1000 autot. M4 CSL jätkas BMW kergete ja ringrajale keskendunud erimudelite traditsiooni, kuhu kuuluvad teiste seas BMW 3.0 CSL, M3 CSL ja M4 GTS.
Mudel kollektsioonis
Minu kollektsioonis oleva BMW M4 CSL (G82) mudelauto on valmistanud TSM.
Tehnilised andmed lühidalt
Esmaesitlus: 2022
Tootmise algus: juuli 2022
Tootmiskoht: BMW tehas Dingolfingis, Saksamaa
Keretüüp: kaheukseline kaheistmeline suure jõudlusega kupee
Mootor: S58, 3,0-liitrine kahe turboga kuuesilindriline ridamootor
Töömaht: 2993 cm³
Võimsus: 550 hj / 405 kW @ 6250 p/min
Pöördemoment: 650 Nm @ 2750–5950 p/min
Käigukast: 8-käiguline M Steptronic
Veoskeem: tagavedu
Kiirendus 0–100 km/h: 3,7 s
Kiirendus 0–200 km/h: 10,7 s
Tippkiirus: 307 km/h, elektrooniliselt piiratud
Kaal: 1625 kg DIN-standardi järgi
Nürburgringi Nordschleife ringiaeg: 7:20,207 täispikal 20,832 km ringil
Tootmisarv: 1000 autot
Eripära: kaheistmeline, 100 kg võrra kergem ja 550-hobujõuline CSL-erimudel, mis töötati välja eelkõige ringrajasõitu silmas pidades

Foto päris autost. Allikas: marshallgoldman.com